5 czerwca odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele czołowych instytucji naukowych zajmujących się poszczególnymi typami ekosystemów w Polsce (ekosystemami leśnymi, agroekosystemami, ekosystemami zurbanizowanymi, ekosystemami wód słodkich, ekosystemami morskimi) oraz kategoriami wartości usług ekosystemowych (ekologicznymi, kulturowymi i ekonomicznymi).
Głównym elementem spotkania była praca w grupach a także dyskusja nad uwarunkowaniami wdrażania usług ekosystemowych do praktyki.
Program spotkania:
16.00-18.30
Dyskusja nad uwarunkowaniami wdrażania usług ekosystemowych do praktyki
Przewiduje się następujące osie dyskusji:
Kolejnego dnia – 6 czerwca 2023 w Sali Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się seminarium – spotkanie informacyjne dla przedstawicieli instytucji regionalnych i lokalnych oraz ekspertów – praktyków.
W spotkaniu, obok zainteresowanych reprezentantów instytucji regionalnych i lokalnych, uczestniczyli przedstawiciele czołowych instytucji naukowych (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB, Instytut Badawczy Leśnictwa, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN, Instytut Oceanologii PAN, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).
Celem seminarium było przedstawienie możliwości wykorzystania w praktyce nowego podejścia polegającego na określeniu korzyści ekologicznych, społecznych i ekonomicznych, jakie uzyskujemy od ekosystemów jako układów przyrodniczych.
Program spotkania
9.30 – 10.00
10.00 – 10.15
10.15 – 11.30
11:30 – 11.45
11:45 – 13:00
Rejestracja
Powitanie
Prezentacja “Znaczenie rozpoznania usług ekosystemowych w zarządzaniu środowiskiem”
Prezentacje na temat “Praktyczne przykłady wykorzystania usług różnych ekosystemów”
Przerwa
Dyskusja na temat korzyści z rozpoznania usług ekosystemowych z perspektywy instytucji regionalnych i lokalnych z uwzględnieniem różnych uwarunkowań
Galeria 5 czerwiec 2023 r.
Galeria 6 czerwiec 2023 r.